Atkı Yönünde Kesik Dimi Örgüsü
 • Atkı Yönünde Kesik Dimi Örgüsü

  Dimi yollarının yön değiştirmeden kırılma yaparak görüntü oluşturulduğu dimi örgüsü çeşididir. Kesik Dimi Örgüleri; Atkı yönünde kesik dimi örgüsü ve Çözgü yönünde kesik dimi örgüsü olmak üzere iki çeşittir.

  Atkı yönünde kesik dimi örgüsü; herhangi bir dimi örgü raporunun atkı yönünde yan yana tekrar eden  atkı iplik gruplarının yan yana  sıralanması ile oluşur. Birinci alana dimi örgü raporu tekniğine uygun olarak işlenir. İkinci alana ise DOLULARIN karşısı boş, BOŞLARIN karşısına dolu olarak işaretlenir ve oluşan bu rapora göre dimi örgüsü işlenir. Takip eden gruplar da rapor tekrarına gelene kadar devam edilir ve örgü tamamlanır.

  058 0KSK

  ATKI yönünde kesik dimi örgüsüne esas teşkil eden DİMİ örgüsünün raporu içerisinde bulunması gereken çözgü ve atkı tel sayısı; 4 çözgü ve 4 atkı telinden oluşmaktadır. Önce bu dimi örgüsünün rapor sınırlarını belirleyelim.

  058 00KSK

  058 000KSK

  Rapor içerisinde bulunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI ; Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamları toplarız.2+2=4. Çizeceğimiz ATKI YÖNÜNDE KESİK DİMİ ÖRGÜSÜNÜN Çözgü raporu 2+2=4 çözgü ipliğinden meydana gelmektedir.Çizeceğimiz ATKI YÖNÜNDE KESİK DİMİ ÖRGÜSÜNÜN Atkı raporu ise ;Takip eden gruplar da ( her grup 4 çözgü 4 atkı ) rapor tekrarına gelene kadar devam edilir ve örgü tamamlanır.Önce;

  058 000KSK

    dimi örgüsünü yaparız.

  060KSK

  4.ATKI ipliğindeki; 2 BOŞU 2 DOLU2 DOLUYU 2 BOŞ olarak,soldan sağa doğru 5.ATKI ipliğine işleriz,yani yazarız.

  061KSK

  Bu başlangıç hareketini yine sağ yollu dimi çizim kuralına göre 8.Atkı teli dahil olmak üzere devam ederiz.

  062KSK

  8.ATKI ipliğindeki ;1 DOLUYU 1 BOŞ 2 BOŞU 2 DOLU 1 DOLUYU 1 BOŞ olarak,soldan sağa doğru 9.Atkı ipliğine işleriz,yani yazarız.

  063KSK

  Bu başlangıç hareketini yine sağ yollu dimi çizim kuralına göre 12. ATKI teli dahil olmak üzere devam ederiz.

  Atkı yönünde kesik dimi örgüsü uygulamalı anlatım
  Yazan %PM, %29 %510 %2016 %14:%Eki in Desen Okunma 2000 defa Devamını oku...
Dimi Örgüsünden Türetilen Örgüler