Düz El Örme Makinesinde Üretim
 • Düz El Örme Makinesinde Üretim
  Yazan

  Örmede Kullanılan İplik ve Makine Seçimi

  Örme işlemi yapılırken çalışılacak ürünün inceliğine göre makine seçimi yapılır. Ürün inceliği ürünü tasarlayan tarafından belirlenir.Makine seçimi denince, makinenin inceliği yani numarası anlaşılır. Makine numarasına göre müşteri ya da ürünü tasarlayan tarafından seçilmiş olan ipliğin, numarası ve katı üretici tarafından belirlenir. Makine numarası ile iplik numarası birbirine uyumlu olmalıdır.

  İğne Düzeni

  Kısa ve uzun ayak iğneler yapılacak desende çalışırken iğne seçimini yapmak için kullanılır. Çelik tablasında bulunan çeliklerin yardımıyla iğnelerin iğne yolunu izlemesiyle desenlendirme yapılır. Yapılacak desene göre, plaka üzerinde örgü yapılacak alana iğneler uzun ve kısa ayak olarak dizilir.1x1 lastik örgü yapabilmek için iğneler resimdeki gibi uzun ve kısa ayak şeklinde dizilir.

  Jakar Pozisyonları

  Makine üzerindeki iki plakanın duruş pozisyonuna jakar pozisyonu denir. Düz el örme makinelerinde ön plaka sabit arka plaka hareketlidir. Arka plakaya hareket jakar kırma kolu ile verilir.Arka plaka ile ön plaka aynı hizada ise bu pozisyona örgü (dolu iğne) pozisyonu denir.

  Üç ayrı jakar pozisyonu vardır;

  1-Örgü (dolu iğne) pozisyonu

  2-Yarım kayık(iğneler karşılıklı) pozisyon

  Arka plakanın iğneleri ile ön plakanın iğneleri karşılıklı gelecek şekilde, arka plakanın sola kayık pozisyonudur. Bu pozisyona yarım kayık (iğneler karşılıklı) pozisyon denir.Pozisyonda iğneler karşılıklı geldiğinden ön ve arka plakadaki iğneler aynı anda örgüye kalkamaz. Çarpışır ve kırılır. Örgü şekline göre bazı iğnelerin önde bazı iğnelerin sadece arkada çalışması için kullanılır.

  3-Transfer pozisyonu

  Bu pozisyon transfer pozisyonudur. Çünkü ilmek transferi el ile yapılmaz. İğnelerin transfer dilleri olması gerekir. Sadece elektronik düz örme makinelerinde kullanılır.

  Örgü Başlangıcı

  Örme işlemine ilk başlandığında uygulanan tekniktir. Örgü başlangıcı sırasında tarak ve tel takılır. Daha sonra sökülmez örgü (kaytan) yapılır. Örgü başlangıcının sökülmemesi ve düzgün olması için örme işleminin başlangıcında uygulanır. Makine üzerinde ilmeğin ilk oluştuğu bölümdür. Örme işlemine başlamadan önce her örgü çeşidi için bu işlem uygulanır.Kaytan, torba çelikler çapraz kapatıldığı için önce bir plakadaki iğnelerde ilmek oluşturur, sonra diğer plakadaki iğnelerde ilmek oluşturur. Yani aynı anda iki plakada ilmek oluşturmaz. Kafanın gidiş yönüne ve torba çeliklerin kapatılış şekline göre sırayla ilmek oluşturur.

  Düz el örme makinesinde örgü başlangıcı için ;

  1-İplik sevk ünitelerinden sırasıyla geçirilir.( Burada çardağın temizliğine dikkat edilir.)

  2-Örgü esnasında kullanacak araç gereçler makine numarası göz önünde bulundurarak seçilir. ( Kullanacak araç gereçlerin temizliğine dikkat edilir.)

  3-Yapılacak örgüye göre iğne düzenini yapılır.( Takılacak iğnelerin sağlam olmasına dikkat edilir)

  4-Yapacak örgüye göre jakar kırma kolu aşağı yukarı hareket ettirerek pozisyonu seçilir. (Kolu hareket ettirirken iğnelerin aşağıda olmasına dikkat edilir.)

  5-Kafayı sola hareket ettiriniz.( Kafanın ilk hareket yönü daima sağdan sola doğrudur)

  6-Kafayı hareket ettirerek mekik yuvasından mekiği alması sağlanır. Yarım sıra sağdan sola gidilir.( El örme makinelerinde bir örgü sırası hareketi yarım sıra olarak ifade edilir.)

  7-Tel her tarak dişinden geçirilerek tarağı ortalayarak takılır. (Telin, her tarak dişinden geçirilmesine dikkat edilmelidir.Telin eğrilmemesine dikkat edilmelidir.)

  8-Ağırlıklartarağa dengeli bir şekilde takılır. ( Önce ortadaki ağırlığı takılır.Daha sonra iki yandaki ağırlıkları takılır.Örgü çeşidine göre doğru ağırlığı seçilir.Gerektiğinde yan ağırlık kullanabilir.)

  9-Kafayı sola doğru hareket ettirilir.( Kafanın ilk hareket yönü daima sağdan sola olmalıdır.)

  10-Ön plakadaki ve arka plakadaki torba çelikleri, çapraz kapatarak sağa gidilir.)(kaytan).( Kafanın dışarı fazla çıkmamasına dikkat edilir.)

  11-Aynı şekilde sola gidilir. (kaytan) (Kafanın dışarı fazla çıkmamasına dikkat edilir)

  12-Çapraz olarak kapatılan torba çelikleri açarak, yapılacak örgünün özelliğine göre örme işlemine devam edilir.( Torba çeliklerin açıldığından emin olunmalıdır.) 

  DÜZ EL ÖRME MAKİNELERİNDE TEMEL ÖRGÜLERİN ÜRETİMİ

  Lastik Örgüler

  Lastik örgüler ürün başlangıcında kullanılan örgülerdir. Genellikle yapılacak ürünün kol uçlarında etek uçlarında, yakalarda ve bantlarda kullanılır. Özelliği, esneme kabiliyetinin fazla olmasıdır. Ürünün başlangıcında, ürünün etek ucunun marullaşarak çabuk deforme olmasını engeller. İsteğe bağlı olarak sadece lastik örgüden oluşan ürünlerde vardır. Spor giyimde tercih edilen bir örgü türüdür. Lastik örgüler 1x1, 2x1 ve torba olarak çeşitlilik gösterirler. Lastik örgülerden esinlenerek fitilli örgülerde yapılmaktadır.3x3, 3x2, 4x4, 5x2 gibi.

  1x1 Lastik örgü

  Adından da anlaşıldığı gibi bir iğne çalışırken diğer iğne çalışmaz. Bunun sağlanması için bir uzun ayak, bir kısa ayak şeklinde iğne düzeni yapılır. Ön plaka için yapılan bu düzen,arka plaka için tam tersi şeklinde hazırlanır. Böylece çalışan iğnenin karşısına çalışmayan iğnenin gelmesiyle kumaşta boyuna yollu bir görüntü elde edilir.Örme işlemini sağlamak için iğne düzeni, ön plaka için 1 kısa ayak iğne, 1uzun ayakiğne şeklinde; arka plaka için 1 uzun ayak iğne, 1 kısa ayak iğne şeklinde yapılmalıdır. Eğer uzun ve kısa ayak iğne kullanmıyorsanız, firketeleri kullanarak (iterek) aynı düzen sağlanmaktadır.

  1x1 Lastik Örgüyü yapmak için ;

  1-Kullanacak iplik çardaktan ve mekikten geçirilir.

  2-Jakar pozisyonu iğneler kafa kafaya gelecek şekilde ayarlanır. Bunu yaparken jakar kolunu yukarı doğru kaldırılır.( İğnelerin yukarıda olmadığından emin olunmalıdır)

  3-Kafayı sola getirerek başlama yapılarak tarak takılır.( Başlangıç ayarını sıkılır.Tarak ve ağırlıklarortalanmalıdır)

  4-Kaytan atılır.( Başlangıç ayarı açılır.Çelikler çapraz kapatılır )

  5-Ayarlastik ayarına alınarak örme işlemine devam edilir.( Kaytandan sonra ayar açılır.)

  6-1x1 lastik örgüyü örülür.( Jakar Pozisyonu korunur.)

  2x1 Lastik örgü

  Adından da anlaşılacağı gibi, iki iğne çalışırken diğer bir iğne çalışmaz. Bunun sağlanması için iki uzun ayak, bir kısa ayak şeklinde iğne düzeni yapılmalıdır.

  Fakat kafanın giriş ve çıkış iğnesinin örme işlemini kaçıksız sağlayabilmesi amacıyla iğne düzeni, ön plaka için 1 uzun ayak iğne, 1 kısa ayak iğne, 1 uzun ayak iğne şeklinde; arka plaka için 2 uzun ayak iğne, 1 kısa ayak iğne şeklinde yapılmalıdır. Eğer uzun ve kısa ayak iğne kullanmıyorsanız, firketeleri kullanarak (iterek) aynı düzen sağlanmaktadır.

  2x1 Lastik Örgüyü yapmak için ;

  1-Kullanacak iplik çardaktan ve mekikten geçirilir.

  2-İğne pozisyonu ön plakada bir uzun ayak bir kısa ayak bir uzun ayak şeklinde, arka plakayı iki uzun bir kısa ayak şeklinde ayarlanır.( Firketeleri doğru itilmelidir.)

  3-Plakayı sağa bir jakar kırık pozisyona getirilir.( Jakar hareket kolunu aşağıya doğru bir kademe itilir.)

  4-Kafayı sola getirerek başlama yapılır ve tarak takılır.( Başlangıç ayarını sıkılır.Tarağı ve ağırlıkları ortalanmalıdır.)

  5-Kaytan atılır.( Başlangıç ayarı açılır.Çelikler çapraz kapatılır).

  6-Ayarlastik ayarına alınarak örme işlemine devam edilir. ( Kaytandan sonra ayarın açılması gerektiği unutulmamalıdır.).

  7-Plaka başlama pozisyonuna (örgü pozisyonuna) getirilir.( Jakar kolu yukarı bir kademe kaldırılır.)

  8-2X1 lastik örgü örülür.( Kafanın örgü alanından çok fazla dışarı çıkmamasına dikkat edilir.).

  Torba lastik

  Çalışılacak olan iğne alanındaki, arka plaka tüm iğnelerinin yarım sıra ördükten sonra, dönüşte ön plaka tüm iğnelerinin yarım sıra örülmesi işleminin tekrarıyla oluşan örme yüzeyidir. Adından da anlaşılacağı gibi torba şeklinde içi boş bir görüntü sergiler.

  Torba Lastik Örgüyü yapmak için ;

  1-Kullanacak iplik çardaktan ve mekikten geçirilir.

  2-Jakar pozisyonu başlama pozisyonuna getirilir.( İğnelerin yukarıda olmadığından emin olunmalıdır.)

  3-Kafayı sola getirerek başlama yapılıp tarak takılır.( Başlangıç ayarı sıkılır.Tarak ve bu tarağa takılan ağırlıkların ortalandığından emin olunmalıdır)

  4-Çelikler çapraz kapatılarak ve ayarlastik ayarına alınır. Örme işlemine devam edilir.( başlangıç ayarının açılması unutulmamalıdır.)

  5-Torba lastik örülür.(Çelikler çapraz kapatılır)

  Düşürme Tekniği

  Aynı lastik kullanılmak kaydıyla birden fazla örme parçanın çalışılması sırasında örülecek örme parçaların birbirinden ayrılmasını sağlamak için uygulanan tekniğe örgü düşürme tekniği denir. Yapılan bir örgüden sonra yeni bir örgü başlangıcı yapmamak, yeni örme parçası için başlamada tarak takmamak amacıyla kullanılır. Düşürme tekniği ile zamandan, iplikten ve emekten tasarruf ederek seri çalışma imkânı bulunur. Tüm örme parçalarının örme işlemi bittikten sonra, örgü düşürme tekniği uygulanan yerlerden parçaların birbirinden ayrılması sağlanır. Düşürme teknikleri çeşitlilik gösterebilir. Fakat amaç hepsinde aynıdır. Tekniğe, tek plakada uygulanıyorsa tek taraflı düşürme tekniği, iki plakada da uygulanılıyorsa çift taraflı düşürme tekniği denir.

  Düşürme Tekniğini Uygulamak için ;

  1-Kullanacak iplik çardaktan ve mekikten geçirilir.

  2-Jakar pozisyonu iğneler kafa kafaya gelecek şekilde ayarlanır.Bunu yaparken jakar kolu yukarı doğru kaldırılır.(İğnelerin yukarıda olmayacaktır.)

  3-Kafasola getirilerek başlama yapılır ve tarak takılır.(başlangıç ayarı sıkılmalıdır.Tarağı ağırlıklar ortalamalıdır.)

  4-Ayarlastik ayarına alınarak örme işlemine devam edilir.(Kaytan’dan sonra ayar açılacaktır.)

  5-1x1 lastik örgü örülür.( Jakar pozisyonu korunmalıdır.)

  Yazan Çarşamba, 02 Mart 2016 03:29 in Örme Düz Okunma 2468 defa Devamını oku...