Elmendorf Metoduyla Kumaşlarda Yırtılma Mukavemeti Tayini
 • Elmendorf Metoduyla Kumaşlarda Yırtılma Mukavemeti Tayini
  Yazan

  Yırtılmaya karşı dayanıklılık genelde tüm kumaşlarda istenir. Özellikle dış giyimde kullanılan kumaşlar, gömleklikler, teknik kumaşlar için oldukça önemlidir. (TS EN ISO 13937-1, TS 1998/8217, TS EN ISO 13937-2, TS EN ISO 13937-3, TS EN ISO13937-4, ASTMD 1424) Genelde yırtılmış olan bir giysi veya kumaş kullanıcı için önemini büyük çapta kaybeder. Bu sebeplerden dolayı kumaşlara yırtılma mukavemeti testi yapılır. Dokuma kumaşların yırtılma dayanımları dil metodu, pantolon metodu, kanat metodu ve balistik sarkaç metodu gibi farkı yöntemler kullanılarak tespit edilebilir

  Elmendorf Metoduyla Kumaşlarda Yırtılma Mukavemeti Tayini
  Yazan Cumartesi, 21 Mayıs 2016 17:26 in Kalite Kontrol Okunma 2349 defa Devamını oku...
Koruyucu kıyafetlerde aşınma direncinin ölçülmesi
 • Koruyucu kıyafetlerde aşınma direncinin ölçülmesi
  Yazan

  Bu deneysel çalışmanın amacı, koruyucu dokuma kumaşların aşınma dayanımları görünüşteki değişikliğe göre tespit etmektir. Aşınma, herhangi bir materyalin başka bir yüzeye sürtünmesi sonucu oluşan deformasyondur. Kumaş aşınma dayanımını ölçmek için değişik metotlar vardır. Bunlardan üçüncüsü olan “Görünüşteki değişikliğin değerlendirilmesitestidir. Amaç, dokusuz yüzeylerde dahil bütün tekstil kumaşlarını görünüşteki değişiklik metoduna göre aşınmaya karşı dayanımını tespit etmektir.( TS EN ISO 12947-4, BS EN ISO 12947-4 )

  Koruyucu kıyafetlerde aşınma direncinin ölçülmesi
  Yazan Salı, 24 Mayıs 2016 20:47 in Kalite Kontrol Okunma 1172 defa Devamını oku...
Kumaş Gramajının Tespiti
 • Kumaş Gramajının Tespiti
  Yazan

  Kumaşın bir metrekaresinin gram olarak ağırlığına o kumaşın metrekare ağırlığı denir. Bu deneyde dokunmuş veya örülmüş kumaşların 1 m2 alanındaki ağırlığı belirlenmesi amaçlanmıştır. Kumaş gramajı; mukavemet, hidrofilite, kumaş sıklıkları, örgü tipi, yumuşaklık vb, pek çok performans özelliğinde önemli rol oynamaktadır.Genel olarak kumaşlar kullanım yerleri ve kullanım koşullarına göre farklı ağırlıklarda olması istenir.

  Kumaş Gramajının Tespiti
  Yazan Salı, 24 Mayıs 2016 21:03 in Kalite Kontrol Okunma 3042 defa Devamını oku...
Kumaşlarda Eğilme Dayanımı
 • Kumaşlarda Eğilme Dayanımı
  Yazan

  Eğilme dayanımı, dikdörtgen biçiminde belli ebatlarda kesilmiş tekstil numunesinin kendi ağırlığı altında eğilmeye karşı göstermiş olduğu dayanımdır. Eğilme dayanımı testi ile kumaşların eğilme uzunluğu ve eğilme dayanımları belirlenmektedir. Bu test, kesilince kendinden kıvrılan kumaşlara uygulanamaz.( TS 1409, BS 3356 )

  Kumaşlarda Eğilme Dayanımı
  Yazan Çarşamba, 25 Mayıs 2016 20:15 in Kalite Kontrol Okunma 1375 defa Devamını oku...
Kumaşlarda İplik Sıklığının Tayini
 • Kumaşlarda İplik Sıklığının Tayini
  Yazan
  Kumaşlarda İplik Sıklığının Tayini

  Dokuma bir kumaşın yüzeyi atkı ve çözgü ipliklerinden oluşmaktadır. Burada atkı ve çözgü yönündeki iplik sıklığının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Sıklığı tespit etmek önemlidir. Çünkü bir dokuda sıklık; kumaşın hava geçirgenliği, tutumu (sert yada yumuşak olması), birim ağırlığı ve düzgün stabil bir yüzey gibi fiziksel bazı özellikleri etkileye bildiği gibi, birim alandaki iplik sıklığınca iplik numarasının tahmini gibi detaylar hakkında da bize ışık tutabilecek bir kavramdır. Üç farklı metot kullanarak ölçüm yapılabilir.

  Kumaşlarda İplik Sıklığının Tayini
  Yazan Çarşamba, 25 Mayıs 2016 20:27 in Kalite Kontrol Okunma 2271 defa Devamını oku...
Kumaşlarda kopma mukavemeti testi
 • Kumaşlarda kopma mukavemeti testi
  Yazan
  Kumaşlarda kopma mukavemeti testi

  Testin amacı tekstil kumaşlarında en büyük kuvvetin ve bu kuvvet altında boyca uzamanın şerit metodu ile tespit etmektir. Bu deney jeotekstil ürünlerine, dokusuz yüzeylere, dokunmuş elastik kumaşlara, cam elyaftan dokunmuş kumaşlar, karbon elyaf, poliolefin şeritli ipliklerden üretilmiş kumaşlar ve kaplanmış kumaşlar haricindeki diğer dokunmuş kumaşlara uygulanmaktadır.( TS EN ISO 13934-1, TS EN ISO 13934-2, ASTMD 5034, ASTM D 5035 )

  Kumaşlarda kopma mukavemeti testi
  Yazan Çarşamba, 25 Mayıs 2016 20:48 in Kalite Kontrol Okunma 2989 defa Devamını oku...
Kumaşlarda patlatma mukavemetinin ölçülmesi
 • Kumaşlarda patlatma mukavemetinin ölçülmesi
  Yazan
  Kumaşlarda patlatma mukavemetinin ölçülmesi

  Patlama mukavemeti, aynı anda çeşitli yönlerden kuvvet etkisi altında kalan tekstil ürünlerinin mukavemetini ölçebilecek bir test metodudur. Örgü kumaşları, dokunmuş kumaşlar, dokusuz yüzeylere ve lamine kumaşlara uygulanabilir. Özellikle paraşüt kumaşları,filtre bezleri, çuval ve ağ gibi bezler için patlama mukavemeti son derece önemlidir. Ayrıca şartlandırılmış veya ıslatılmış deney numuneleri için uygundur.( TS EN ISO 13938-2, TS 393/Mart1975, TS 393 EN ISO 13938-1, BS EN ISO 13938-2 )

  Kumaşlarda patlatma mukavemetinin ölçülmesi
  Yazan Perşembe, 26 Mayıs 2016 19:19 in Kalite Kontrol Okunma 1484 defa Devamını oku...
Kumaşlarda Pilling ve Yüzey Değişiminin Ölçülmesi ( Matindale Metodu )
 • Kumaşlarda Pilling ve Yüzey Değişiminin Ölçülmesi ( Matindale Metodu )
  Yazan

  Boncuklanma, kumaş yüzeyindeki liflerin takılarak ayrılması ve diğer kullanımları sırasında bu liflerin karışması sonucu oluşmakta ve kumaş üzerinde hoş olmayan bir görüntü meydana getirmektedir. Boncuklanma seviyesi; boncuklanmaya sebep olan lif dolaşması, fazla yüzey lifi oluşması ve zamanla gelişen lif ve boncuk azalması işlemlerin hızı ile belirlenir. Bunların hızları ise lif, iplik ve kumaş özelliklerine bağlıdır. Bu deneyde Martindale cihazını kullanarak tekstil kumaşlarının boncuklanmaya ve yüzey değişimine karşı gösterdiği direnci tayin etmek amaçlanmıştır.

  Kumaşlarda Pilling ve Yüzey Değişiminin Ölçülmesi ( Matindale Metodu )
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 09:35 in Kalite Kontrol Okunma 2442 defa Devamını oku...
Kumaşlarda Pilling ve Yüzey Değişiminin Ölçülmesi ( ICI Kutulu Metodu )
 • Kumaşlarda Pilling ve Yüzey Değişiminin Ölçülmesi ( ICI Kutulu Metodu )
  Yazan

  Boncuklanma, kumaş yüzeyindeki liflerin takılarak ayrılması ve diğer kullanımları sırasında bu liflerin karışması sonucu oluşmakta ve kumaş üzerinde hoş olmayan bir görüntü meydana getirmektedir. Boncuklanma seviyesi; boncuklanmaya sebep olan lif dolaşması, fazla yüzey lifi oluşması ve zamanla gelişen lif ve boncuk azalması işlemlerin hızı ile belirlenir. Bunların hızları ise lif, iplik ve kumaş özelliklerine bağlıdır. Bu deneyde ICI boncuklanma kutusu cihazı kullanarak tekstil kumaşlarının boncuklanmaya ve yüzey değişimine karşı gösterdiği direnci tayin etmek amaçlanmıştır.( TS EN ISO 12945–1 )

  Kumaşlarda Pilling ve Yüzey Değişiminin Ölçülmesi ( ICI Kutulu Metodu )
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 09:55 in Kalite Kontrol Okunma 1719 defa Devamını oku...
Tekstil mamüllerinde kalınlığın ölçülmesi
 • Tekstil mamüllerinde kalınlığın ölçülmesi
  Yazan

  Bu deneyde tekstil ve tekstil mamullerinin kalınlıklarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Kumaşların en üst ile en alt yüzleri arasındaki mesafe belli bir basınç altında ölçerek kumaş kalınlığı tespit edilmektedir. Kumaş kalınlığı kumaşların ısı tutuculuk ve hacimsel özellikleri üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle ölçülmesi önemlidir. Jeotekstil malzemeler, tekstil yer döşemelerine, dokunmamış malzemelere ve kaplanmış kumaşlara bu deneyin uygulanması uygun değildir.( TS 7128 EN ISO 5084 )

  Tekstil mamüllerinde kalınlığın ölçülmesi
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 10:50 in Kalite Kontrol Okunma 1089 defa Devamını oku...
tekstil-mamullerinde-hava-gecirgenliginin-olculmesi
 • Tekstil mamüllerinde hava geçirgenliğinin ölçülmesi
  Yazan

  Hava geçirgenliği, kumaşın verilen bir alanından dikey yönde, bir zaman aralığında, belli bir basınç altında geçen havanın akış hızı olarak ölçülür. Temelde kumaşın gramajı, kalınlığı ve gözenekliliğe bağlı olmaktadır. Kumaş gözenekliği kumaş içindeki hava boşluğunun yüzde olarak gösterilmesidir. Özellikle çadır kumaşları, paraşüt kumaşları, yağmurluk ve giysilik kumaşları, hava yastıklarında kullanılan kumaşlar, endüstriyel filtreler ve yelken kumaşları için önem taşımaktadır. Ayrıca giysilerin ısıl özellikleri ve vücut ile etkileşimleri göz önüne alındığında hava geçirgenliği etkisi olmaktadır.( TS 391 EN ISO 9237, ISO 9237, BS EN ISO 9237)

  Tekstil mamüllerinde hava geçirgenliğinin ölçülmesi
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 11:03 in Kalite Kontrol Okunma 1623 defa Devamını oku...
Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini ( çift dil metodu )
 • Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini ( çift dil metodu )
  Yazan

  Yırtılma mukavemeti, kumaşlarda daha önceden açılmış bir yırtığın ilerlemesi için gerekli olan kuvvettir. Dokuma kumaşların yırtılma dayanımları dil metodu, pantolon metodu, kanat metodu ve balistik sarkaç metodu gibi farkı yöntemler kullanılarak tespit edilebilir. Burada bahsedilecek metot dil (çift yırtılma) metodudur. Bu metoda göre yırtılma mukavemeti TS EN ISO 13937–4 standardına göre tespit edilir. Çift yırtılma mukavemetinde dil şeklinde kesilmiş test numuneleri kullanılır.( TS EN ISO 13937–4 )

  Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini ( çift dil metodu )
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 19:35 in Kalite Kontrol Okunma 1250 defa Devamını oku...
Kumaşlarda yırtılma mukavemetinin tayini ( Tek –Dil Metodu )
 • Kumaşlarda yırtılma mukavemetinin tayini ( Tek –Dil Metodu )
  Yazan

  Yırtılma mukavemeti, kumaşlarda daha önceden açılmış bir yırtığın ilerlemesi için gerekli olan kuvvettir. Dokuma kumaşların yırtılma dayanımları dil metodu, pantolon metodu, kanat metodu ve balistik sarkaç metodu gibi farkı yöntemler kullanılarak tespit edilebilir. Burada bahsedilecek metot pantolon (tek dil) metodudur. Bu metoda göre yırtılma mukavemeti TS EN ISO 13937–2 standardına göre tespit edilir. Tek yırtılma mukavemetinde pantolon şeklinde kesilmiş test numuneleri kullanılır. TS EN ISO 13937-2

  Kumaşlarda yırtılma mukavemetinin tayini ( Tek –Dil Metodu )
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 19:51 in Kalite Kontrol Okunma 1371 defa Devamını oku...
Martindale metoduyla kumaşlarda aşınma sonrası kütle kaybının tayini
 • Martindale metoduyla kumaşlarda aşınma sonrası kütle kaybının tayini
  Yazan

  Aşınma, herhangi bir materyalin başka bir yüzeye sürtünmesi sonucu oluşan deformasyondur. Aşınma neticesinde kumaş mukavemet özelliklerinde, gramajında, kalınlığında, hava geçirgenliğinde azalma, renkte değişimler ve kumaş yüzeyinde boncuklanma görülür. Kumaşların aşınma olayına karşı gösterdikleri direnci etkileyen pek çok parametre bulunmaktadır. Bu parametreler genel olarak lif çeşitleri ve özellikleri, iplik yapısı ve kumaş yapısı olarak söylenebilir. Kumaş aşınma dayanımını ölçmek için değişik metotlar vardır. Bunlardan ikincisi “kütle kaybının tayini” testidir. Amaç, dokusuz yüzeylerde dahil bütün tekstil kumaşlarını kütle kaybına göre aşınmaya karşı dayanımını tespit etmektir.( TS EN ISO 12947–3, BS EN ISO 12947–3 )

  Martindale metoduyla kumaşlarda aşınma sonrası kütle kaybının tayini
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 20:58 in Kalite Kontrol Okunma 1404 defa Devamını oku...
Yatay olarak katlanmış kumaşın kat düzeltme açısının ölçülmesi
 • Yatay olarak katlanmış kumaşın kat düzeltme açısının ölçülmesi
  Yazan

  Buruşmazlık; kullanım kolaylığı açısından kumaşların belirli bir basınç altında kırıştırıldıktan sonra, basınç kaldırıldığında eski formuna dönebilme özelliğidir. Buruşmazlık dayanımı ise kumaşın katlı halden ve istenmeyen kırışıklıklardan düzgün hale geçmesini sağlayan bir özelliktir. Pamuklu, keten ve rejenere selüloz liflerden üretilen kumaşlar buruşmazlığa karşı hassaslık gösterirler. Sentetiklerde ise buruşmazlık dayanım özellikleri iyidir. Bu deneyde dikdörtgen şeklinde ve belirli boyuttaki deney numunesi uygun bir teçhizatla katlandıktan sonra belirtilen kısa bir süre için belirli bir basınca maruz bırakılır. Bu basınç kaldırıldıktan ve deney numunesi belirli bir süre için serbest bırakıldıktan sonra kat düzelme açısı ölçülür.( TS 390 EN 22313 )

  Yatay olarak katlanmış kumaşın kat düzeltme açısının ölçülmesi
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 21:08 in Kalite Kontrol Okunma 1244 defa Devamını oku...
Sabit dikiş açma metodu ile dikiş kaymasının tespiti
 • Sabit dikiş açma metodu ile dikiş kaymasının tespiti
  Yazan

  Giysi performansı, kumaş özellikleri ile beraber konfeksiyon aşamasında yapılacak giysi modeli ile birlikte dikiş performans özelliklerine de bağlıdır. Dikiş performans özellikleri; boyutsal dayanaklık, dikiş mukavemeti, esneklik gibi parametrelerin yanı sıra dikiş işlemi esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmadan düzgün bir dikiş yapılmasına bağlıdır. Dikiş mukavemeti ve esnekliği; dikiş ipliği tipi ve sıklığı, dikim tekniği, kumaş ve malzeme yapısı ve bitim işlemlerine bağlıdır. Dolaysıyla giysi performansını belirlemede önemli rol oynayan parametrelerden biri dikiş mukavemetidir. Bu deneyde dokunmuş kumaşların dikiş mukavemetini tespit etmek hedeflenmiştir. Diğer yöntemlerle üretilen kumaşlara da uygulanabilir. Yalnız elastik dokunmuş kumaşlar, jeotekstiller, dokusuz kumaşlar, cam elyafları, karbon elyaflarda ve poliolefin elyaflardan dokunmuş kumaşlara uygulanmaz.( TS 1619–1 EN ISO 13935–1, TS 1619–1 EN ISO 13935–2)

  Sabit dikiş açma metodu ile dikiş kaymasının tespiti
  Yazan Cumartesi, 28 Mayıs 2016 21:14 in Kalite Kontrol Okunma 1661 defa Devamını oku...