Çözgü Ripsi
 • Çözgü Ripsi

   

  Rips örgüsü bezayağı örgüsünden türetilmiş olan, bağlantı noktalarının çözgü ya da atkı yönünde uzatılmasıyla elde edilen örgülerdir. Boyuna ya da enine çizgi görünümlü bir yapıya sahiptir. Genellikle gömleklik, kravatlık, elbiselik ve döşemelik kumaşların üretiminde tercih edilmektedir. Rips Örgüleri; Çözgü Ripsi ve Atkı Ripsi olmak üzere iki çeşittir. Bunlar da kendi aralarında Düzenli ve Düzensiz Rips örgüsü olarak ikiye ayrılır.

   

  ÇÖZGÜ RİPS ÖRGÜSÜ

   

  Bezayağı örgüsünün bağlantı noktasının, çözgü ipliği istikametinde 2 veya daha fazla atkı ipliği kadar uzatılmasıyla elde edilen örgülerdir. Bu olay aynı ağızlık içine birden fazla atkı ipliği atılması anlamına gelmektedir. Bu sebeple kumaşta enine yollar oluşturan bir yapısı vardır. Elde edilen bu yapı nedeniyle çözgü rips örgüleri enine rips örgüleri olarak da adlandırılır. Rapor alanı belirlenmesinde çözgü ipliği daima iki olarak kabul edilirken atkı ipliği verilen rapor büyüklüğüne bağlıdır. Düzenli ve düzensiz olmak üzere iki şekilde uygulanabilen ÇÖZGÜ RİPS örgülerinde, en küçük düzensiz rips örgü raporu;

   

   

  26corips

   

   

  Şeklinde gösterilir.

   

  Burada R: Rips Örgüsü

   

  Ç: Çözgü

   

  Rç: Çözgü Rips Örgüsü

   

  En küçük düzenli Çözgü rips örgü raporu ise ;

   

  15corips

   

  Şeklinde gösterilir.

   

  Burada R: Rips Örgüsü

   

  ç: çözgü

   

  Rç: Çözgü Rips Örgüsü demektir.

   

  DÜZENLİ ÇÖZGÜ RİPS ÖRGÜSÜ

   

  rips2u2alt

   

  Örgüsünü yapalım. Çözgü ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI ( ÇTS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise, Rapor içerisinde buunması gereken ATKI TEL SAYISI'nı ( ATS )verir. Raporumuz;

  2 çözgü 4 Atkı ipliğinden oluşacaktır. ( 2 + 2 ) = 4

  Desen kâğıdımızda Çözgü Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  16corips

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,aşağıdan yukarıya doğru 2 DOLU 2 BOŞ yazarız.

   

  13corips

   

  Bundan sonra; 2.Çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden aşağıdan yukarıya başlamak suretiyle 1.çözgü ipliğindeki 2 dolunun karşısını 2 BOŞ yaparız. 2 boşun karşısını 2 DOLU yaparız. Bu şekilde;

  Örgüsünü yapmış oluruz.

   

  14corips

   

  15corips

   

  19corips

   

  Şimdi de;

   

  rips3u3alt

   

  Örgüsünü yapalım. Yukarıdaki 3 dolu 3 boş Çözgü ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI ( ÇTS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise, Rapor içerisinde buunması gereken ATKI TEL SAYISI'nı ( ATS ) verir. Raporumuz; 2 çözgü 6 Atkı ipliğinden oluşacaktır.   ( 3 + 3 ) = 6. Desen kâğıdımızda Çözgü Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  20corips

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,aşağıdan yukarıya doğru 3 DOLU 3 BOŞ yazarız.

   

  21corips

   

  Bundan sonra; 2.Çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden aşağıdan yukarıya başlamak suretiyle; 1.çözgü ipliğindeki 3 dolunun karşısını 3 BOŞ yaparız.3 boşun karşısını 3 DOLU yaparız. Bu şekilde;Örgüsünü yapmış oluruz.

   

  22corips

   

  Çözgüde 3 Rapor, Atkıda 2 Rapor Çözgü Rips örgüsü görülmektedir.

   

  desen86

   

  DÜZENSİZ ÇÖZGÜ RİPS ÖRGÜSÜ

   

  rips2u1alt

   

  Yukarıda görülen 2 dolu 1 boş düzensiz rips örgüsünün çizelim veya yapalım.Bu çözgü ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI ( ÇTS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise, Rapor içerisinde buunması gereken ATKI TEL SAYISI'nı ( ATS ) verir. Desen kâğıdımızda Çözgü Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz. Raporumuz; 2 çözgü 3 Atkı ipliğinden oluşacaktır. ( 2 + 1 ) = 3

   

  24corips

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,aşağıdan yukarıya doğru 2 DOLU 1 BOŞ yazarız.

   

  25corips

   

  Bundan sonra; 2.Çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden aşağıdan yukarıya başlamak suretiyle; 1.çözgü ipliğindeki 2 dolunun karşısını 2 BOŞ yaparız.1 boşun karşısını 1 DOLU yaparız.

   

  26corips

   

  Bu şekilde Örgümüzü yapmış oluruz.

  Yapmış olduğumuz 2 dolu 1 boş düzensiz rips örgüsü ;Çözgüde 6 Rapor,Atkıda 3 Rapor Çözgü Rips örgüsü görülmektedir.

   

  desen87

   

   

  Şimdi de ;

   

  rips3u2alt

   

  Örgüsünü yapalım. Bu düzensiz Çözgü ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI ( ÇTS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise, Rapor içerisinde buunması gereken ATKI TEL SAYISI'nı ( ATS )verir. Desen kâğıdımızda Çözgü Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz. Raporumuz;2 çözgü5 Atkı ipliğinden oluşacaktır.( 3 + 2 ) = 5

   

  desen94

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,aşağıdan yukarıya doğru 3 DOLU 2 BOŞ yazarız.

   

  desen95

   

  Bundan sonra; 2.Çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden aşağıdan yukarıya başlamak suretiyle; 1.çözgü ipliğindeki 3 dolunun karşısını 3 BOŞ yaparız.2 boşun karşısını 2 DOLU yaparız. Bu şekilde 3 dolu 2 boş düzensiz çözgü rips örgüsünü yapmış oluruz.

   

  desen96

   

  Aşağıda çözgüde 3 Rapor, Atkıda 2 Rapor 3 dolu 2 boş düzensiz rips örgüsü görülmektedir.

   

  desen88

   

  Şimdi de;

   

  rips4u3alt2ust1alt

   

  Yukarıda görülen düzensiz rips örgüsünü çizelim veya yapalım.

   

  Bu çözgü ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI ( ÇTS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise, Rapor içerisinde buunması gereken ATKI TEL SAYISI'nı ( ATS )verir. Desen kâğıdımızda Çözgü Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz. Raporumuz;2 çözgü 10 Atkı ipliğinden oluşacaktır.( 4 + 3 +2 + 1 ) = 10

   

  025rb

   

   

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,aşağıdan yukarıya doğru 4 DOLU 3 BOŞ 2 DOLU 1 BOŞ yazarız.

   

  026rb

   

  Bundan sonra; 2.Çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden aşağıdan yukarıya başlamak suretiyle; 1.çözgü ipliğindeki; 4 dolunun karşısını 4 BOŞ yaparız. 3 boşun karşısını 3 DOLU yaparız. 2 dolunun karşısını 2 BOŞ yaparız.1 boşun karşısını 1 DOLU yaparız. Bu şekilde; 4 dolu 3 boş 2 dolu 1 boş düzensiz rips örgüsünü yapmış oluruz.

   

  027rb

   

  Yapmış olduğumuz bu örgü Çözgüde 8 Rapor,Atkıda 2 Rapor Düzensiz Çözgü Rips örgüsü görülmektedir.

   

  028rb

   

  Yazan %PM, %21 %571 %2016 %14:%Şub in Desen Okunma 7209 defa

Çözgü Ripsi

?<