Tek Lifte Uzunluk Ölçümü
 • Tek Lifte Uzunluk Ölçümü

   

   

   

  Bu deneyde kesikli haldeki liflerin lif uzunluğunun kıvrımsız olarak teker teker lif uzunluklarının ölçülmesi metoduna göre belirlenmesi amaçlanmıştır.(TS 715 ISO 6989 )

  Tekstil mamullerinin temel hammaddesi olan liflerin özellikleri, sonuç mamulün özelliğini belirler. Kesikli liflerde, lif uzunlukları da bu açıdan çok önemlidir. İplik üretiminde makine ayarları lif uzunluklarına göre yapıldığından lif uzunluğu tekstil materyalinin karakteristik bir özelliğidir. Lif uzunluk değerleri, eğirme performansı, iplik inceliği, iplik düzgünsüzlüğü, iplik mukavemeti, iplik tutumu üzerinde etkilidir.

   

  Kullanılan Malzemeler

   

  Standart atmosfer şartları, test numunesi, cımbız, cilalı cam plaka (açık renkte lifler için koyu, koyu renk lifler için açık renkte, üzerine milimetrik bölüntü kazınmış olmalıdır), cetvel,çerçeveye geçirilmiş kadife kumaş, sıvı gliserin.

   

  Numune hazırlama

   

  Test için 500 lif, laboratuvar numunesinden yada balyalardan rasgele alınmış balya numunelerinden alınır. Tüm bu işlemler pamuğun ticari rutubet değerinde (%8,5) olması gerekmektedir. Lifler kuru olursa çabuk kırılır, büzülür ve zor çekilir. Rutubetli pamukta ise büzülme olmayacağı için uzunluk ölçümlerinde daha doğru değerler elde edilmiş olur. Balyanın değişik yerlerinden pamuk numuneleri alınarak bir demet halinde birleştirilir.

  Demet her iki elin baş ve işaret parmaklar ile çekilerek ikiye bölünür. Bölünen her iki demet çok itinalı bir şekilde üst üste ve paralel olarak tekrar birleştirilir. Lifler, bir cımbız yardımıyla tek tek lif demetinden alınarak üzerine az miktarda gliserin sürülmüş cam levha üzerine düz olarak yerleştirilir. Lifin uzunluğu cetvel ya da varsa levha üzerindeki bölüntüden ölçülür. Bu işlemler uzunluğu ölçülecek diğer lifler için tekrarlanır.

  Elde edilen tüm ölçüm sonuçlarının ortalaması aşağıdaki tabloda bulunan değerlerle karşılaştırılır ve elyaf uzunluğuna göre sınıflandırılır.

   

  Uzunluk aralığı (inch)       Uzunluk aralığı (mm)                   Sınıf

   

  1 ve altı                                         25,4 ve altı                        Kısa stapel

   

  1 1/32 – 1 1/8                                26,2 – 28,6                        Orta stapel

   

  1 5/32 – 1 3/8                               29,3 – 34,9                        Uzun stapel

   

  1 13/32 – ve üzeri                        35,7 ve üzeri                     Ekstra stapel

   

   

   

   

  Tek Lifte Uzunluk Ölçümü
  Yazan %PM, %21 %584 %2016 %16:%May in Kalite Kontrol Okunma 4629 defa

Tek Lifte Uzunluk

?<