• Tekstil Terimleri E

  Elyaf

  Uzunluğunun inceliğine oranı en az yüz kat olan tekstil hammaddesidir. lif kelimesinin çoğulu olup, gerilebilme ve kopma mukavemeti ile bükülebilme (eğrilebilme), birbiri üzerine yapışabilme yeteneği olan ve boyu enine göre çok uzun olan renkli veya renksiz lif topluluğudur.

  Eritici

  Filament üretimi için, kimyasal granüllerinin eritilmesi işini yapan ısıtılabilen düzenektir.

  Eldiven

  Kullanılan malzemelerin ellere zarar vermemesi için kullanılır.

  Elektronik / Mekanik temizleyici ayarları

  İplik kusurlarını temizleyen cihazın ayarları

  Emici Kol

  Kopan ipliğin bağlanması için kopan ucu bulan aparat

  Etiket (1)

  Ürün bilgilerinin yazılı olduğu yapışkanlı kağıt

  Etiket(2)

  Bobinlerin içine yapıştırılan ve bobinlenmiş ipliğin ve bobinin özelliklerini gösterir.

  Eşel

  Minyatür kalıp çizimlerinde kullanılan, metrenin belli oranlarında küçültülmüş ölçülerinin bulunduğu ölçme araç.

  Ekstrafor (1)

  Kumaşın esnemesini azaltmak için kullanılan dokuma şerit

  Ekstrafor (2)

  Giysinin omuz gibi esnemeye maruz kalan yerlerine takılan ince şerit

  Elastan

  Orjinal uzunluğuna göre 6-10 kat uzayabilen tekstil lifi.

  Efektli iplik; ilmekli iplik

  İlmeklerin verilen aralıklarda konumlandığı fantezi iplik. İlmeği açmak maksadıyla iki keskin bükümlü iplikle üretilir. Keskin bükümlü iplik, ilmekte dolanır böylece ilmekte karakteristik püskül oluşturur.

  Ekose

  Yün kumaşlardan başka kumaşlar üzerinde kullanılan ve İskoç ekosesine benzeyen ekoseli kumaş için genel ad.

  Ekose Madras deseni

  Büyük ekose desen, tipik olarak düzensiz bir yapıdadır, beyaz bir arka plan üzerinde çok sayıda ince Hint doğal tonlarına sahiptir. Daha çok pamuklu kumaş türlerinde kullanılır. Adını, oldukça gelişmiş tekstil sanayine sahip Hindu şehri Madras’tan almıştır.

  Ekose desen

  Tek renkli kumaşta renk tonları kullanılarak veya dokuma yoluyla yapılan genellikle küçük boyutlu ekose tasarım. Çözgü ve atkıda iki veya daha fazla renkte ipliğin kullanımıyla oluşturulan kareler veya dikdörtgenlerde renkli desenlerin oluştuğu kumaş deseni. Çoğu kez atkı yönünde ekose deseni hafifçe uzatılır. İplikte veya dokumada çok çeşitli renk kombinasyonları kullanılabilir. Ekose deseni, tüm kumaş türlerinde çok popülerdir; şekilleri ve renkleri modanın taleplerini karşılayacak şekilde uyarlanabilir

  Ekose kumaş

  Kompozisyonları ve renk orantılarıyla ilgili belli kurallara mutlak bağlılığı ile göze çarpan, tipik olarak yünlü kumaşlarda kullanılan, İskoç ulusal deseni. İskoç ekosesi, orijinini, antik İskoç kabilelerinin folk giysisinden alır; her kabile, giysilerindeki ekoselerin renk ve ölçüleriyle diğerlerinden ayrılır. Bazı kabileler, farklı olaylarda, farklı renk kombinasyonlarında giysiler giymişlerdir. İskoç ekosesi, klasik yünlü kumaş desenlerinin en eski ve en estetik olanlarından biridir; değişik türleri, hala kabilelerin orijinal isimleriyle anılır. Desenler kadın elbiseleri, etekler, pantolonlar, takım ve paltolarda kullanım için popülerdir; ayrıca spor ceketlerin astarları ve bavulların kaplamaları için kullanılır ve periyodik şekilde moda olurlar, örneğin, erkek ceket materyali olarak. Adı, İskoçlar tarafından “scotal tartan” (aile/kabile deseni) olarak verilmiştir. Diğer kaynaklar, terimin kökenini İspanyolca “tiritana” (ufak ekoseli kumaş) olarak verir

  Ekose mendil deseni

  Hafif bir zemin üzerinde gruplu ekose deseniyle farklı özelliğe sahip parlak saten çizgileri ile çapraz ekoseli kumaş desenidir. Genellikle kadın giysileri üretiminde kullanılır

  Ekose tafta (1)

  Belirgin, ince, verev ribsleri ve metalik bir parlaklığı olan, bezayağı dokumalı, biraz sert ipekli kumaştır. Tipik olarak geniş, koyu bir İskoç kareli deseni vardır.

  Ekose tafta (2)

  Belirgin, ince, verev ribsleri ve metalik bir parlaklığı olan, bezayağı dokumalı, biraz sert ipekli kumaştır. Ekose desenlidir. Bayan elbiseleri için kullanılır.

  Ekose şal

  Tipik şekilde ağır gramajlı, ekose desenli yünlü kumaştan yapılan, kenarları saçaklı uzun eşarp.

  Ekoseli havlı kumaş

  Tipik olarak bir veya iki iplik ince, büyük veya orta ölçüde ekoseden oluşturulan sade bir arka plan üzerinde kumaş deseni. Bu kumaşın diğer bir özelliği, yapısının basitliği ve renk kombinasyonlarının kullanımıdır

  Ekoseli kumaş

  Beyaz veya kenevirden dokunmuş zemin üzerine, sadece canlı renkteki (kırmızı, kahverengi, yeşil) orta büyüklükte karelerin basit düzenlenmesiyle oluşturulan, giysi kumaşlarında kullanılan desen.

  Ekstrafor şerit

  Genelde 6 mm – 60 mm genişliğinde olan tek atkılı kurdele veya kumaş; yüzeyinde kabartma yapı oluşturan tersinir kırık dimi, dört bağ çeşitli materyallerden üretilir. Kenarlar farklı bir renkte olabilir. Fermuar yapımında ve teknik amaçlarla elbiselerin süslenmesi için bir kenar bandı olarak kullanılır.

   

  El dikimi takım

   

  Fransız orijinli, etek ve ceketten oluşan elde dikilmiş takım, özellikle cekettir. Genellikle tek renk veya desenli, kamgarn iplikle dokunmuş yünlü kumaştan üretilir. Önde gelen markalar onu günün modasına sadık kalarak uyarlarlar.

  El dikişi

  Dikiş yönergesi doğrultusunda elle yapılan dikiştir. Farklı dikiş tiplerine göre sınıflandırıldığı gibi, giysideki yerine göre ön, arka ve yan dikiş olarak ayrılır.

  El dokuması kumaş

  Genellikle bezayağı dokuma ile dokunan, iplikleri farklı incelikte olan ve Elde eğrilmiş görünüme sahip kumaştır. Kumaşın yüzeyi kabadır, bitim işlemi/terbiyesi yapılmamıştır.

  El işi ipliği; teğel ipliği

  Genelde beyaz veya pastel tonlarda üretilmiş üç katlı karde ipliktir. Eğitim sürecinde el dikişlerinde kullanılır.

  El nakışı

  Elde yapılan bir el sanatıdır. Diğer nakışlardan görünüm olarak ayrılır, ayrıca doğadan motifler ve nakış malzemeleri temel olarak kullanılır. Çeşitli kısa dikişlerle bir hat, bir alan, doğrusal veya düz işleme oluşturulabilir. Katmanlı dikişlerle, iplik çekilerek veya kumaş iplikleri kesilerek açılan deliklerin işlenmesiyle dantel görünümlü (ajurlu) kumaş yüzeyleri oluşturturulabilir.

  Altın işleme, saten, kadife, ipek gibi daha pahalı malzemeler üzerine metalik (sahte altın iplik) veya metalik görünümlü iplikler ile yapılır. İplikler sadece kumaşın yüzeyinde yer alır ve metalik renkte ince ipek iplikle tutturulur. Temel destekleme malzemesi ince pamuklu veya keten dokumadır. Nakış, işlenen motifin fırça darbesi benzeri gölgesi nedeniyle iğne işi olarak bilinen teknikle ve çoğunlukla boncuk ve pullarla tamamlanır.

  Dantel işi efekti (ajur işi) - atkı veya çözgü ipliklerinin çekilmesiyle oluşturulur. Çekilen atkı veya çözgü ipliklerinin, ızgara veya kare dikişle gruplanarak güçlendirilmesi ve bağlama, birbirinden geçirme vs. gibi teknikler sonucunda dantel işi oluşur.

  El yırtmacı

  Bir giysinin ön parçası üzerindeki süslemeli kapama ile kapatılan açıklık; kollu elbiselerde ve kaplarda kolun giysinin içinden dışarı çıkmasını sağlar

  Elastik bez tela

  Bez ayağı dokumadan üretilmiş, kaliteli ipliklerden, ince veya orta kalınlıkta keten, oldukça dayanıklı elastik kumaş. Dış giyimin yakalarını desteklemek için kullanılır.

  Elastik iç çamaşırı

  Temel olarak jartiyer, iple bağlanan korse , korse ve sütyeni kapsayan bayan iç giyimi. Böyle bir giysinin amacı, giyim rahatlığı ve hareket özgürlüğü sağlarken, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde dişiliği ön plana çıkartmaktır. Elastik materyallerden yapılır, kumaş veya örgü birlikte kullanılır

  Elastik kumaş

   

  Yüksek elastikiyete sahip ipekli kumaş. Atkıda elastik ipliklerle orta veya ağır gramajlı olarak, değişik dokumalarda üretilir. Sutyen, korse ve yüzme giysilerinde kullanılır.

  Elastik şerit

  Delikli elastik şerit – uzunluğunun ayarlanmasını sağlayan düzenli aralıklarla deliklere sahiptir. Şapka elastik şeridi – elastomerli iplikle desteklenmiş dairesel kısımların delikli şerididir. Şapka, ayakkabı, oyuncak vb. üretiminde kullanılır. Düz elastik şerit – çift taraflı, düz yüzeyli, düz kenarlıdır. Kemer elastik şeridi – Kemerlerin üretimi için kullanılır. Omuz askısı elastik şeridi – genç kız veya bayanların iç giyim askılarında kullanılan düz, desenli elastik şerit. Jartiyer elastik şeridi –jartiyer üretiminde kullanılır. Bant elastik şeridi – bant üretiminde kullanılır. Desenli elastik şerit – desenli ve düz kenarları olan elastik şerit.

  Elastik şerit; elastik kurdele

  Çeşitli enlerde, bir ya da birden fazla çözgüsü pamuklu veya başka bir elyaftan ve diğer iplikleri elastik ipliklerden olan çeşitli dokuma teknikleriyle dokunmuş olan uzun elastik şerittir. Yüzeyi desenlidir. İç çamaşırlarda, dış giysilerde, yüzme giysilerinde, manşetlerde ve bandajlarda kullanılır

  Elastomer lif

  Kimyasal lif grubunun belirgin özelliği aşırı esnekliğidir. Aşırı esneklik gerektiren ürünlerde kullanılır (elastik iç çamaşırı, kadın çorabı, çorap, spor gereçleri). Diğer liflerle kombine edilerek, dış giysi (daha çok pantolonlar) kumaşlarında ve örme yüzeylerinde kullanılır.

  Elbise

  Bacakların üst kısmını ve bedeni örten, kadınların kollu giysisi ; dış giysi. Elbise, kadınların gardrobunun temelini oluşturur. Tek parça veya daha fazla parçadan oluşabilir. Tipik şekilde etek, bazen kolsuz ve yakasız olabilen, genellikle yakalı ve kollu bedenden oluşur. A silüetli elbise genellikle astarsızdır ve moda trendlerine göre biçimi değişiklik gösterir. Elbiseler, ampir robalı , kokteyl elbisesi , gömlek elbise , kuplu prenses elbise , resmi elbise , nikah elbisesi;gelinlik , dans elbisesi , gece elbisesi ve kuyruklu elbise olarak adlandırılır.

  Elbise danteli

  Açık, transparan düz kumaştır, dantel oluşturma teknikleriyle elde edilmiştir.

  Elbise önlük Giysinin tümünü koruma amaçlı, bir etek ve beden kısmından oluşan giysi. Arkasındaki boydan kapaması nedeniyle diğer bedeni örten giysilerden farklıdır. Sadece belden tutturularak kullanılır.

  Elde eğrilmiş iplik

  Tuşesi sert, elastikiyeti ve parlaklığı ile diğerlerinden ayrılan en az iki katlı bükülmüş yün şevyot ipliktir.

  Eldiven

  Elleri soğuk havadan, kirlerden korumak için örten ve bir moda aksesuarı olarak kullanılan giyim aksesuarı. Kullanım amacına bağlı olarak; iş eldiveni, elbise eldiveni, spor eldiveni ve tören eldiveni olarak farklı türleri vardır. Eldiven bir çift olur ve yünlü kumaşlar, örme, deri, kürk, tül ve dantel gibi çok farklı malzemeden üretilebilir. Malzeme seçimi kullanım amacına bağlıdır. Eldiven parmaklı, sadece başparmağı olan veya parmaksız olabilir. Eldiven Mısır’daki Piramitlerde keşfedilmiştir. Orta çağlarda sıklıkla sembolik anlamı vardı. Kıymetli taşlarla süslenen eldivenler imtiyazlı sınıflar tarafından giyilen çok lüks aksesuarlar arasındaydı

  Elyaf kusurları

  Çeşitli şekillerde meydana gelir. Düzgün olmayan yükseklikte dokuma ipliğinden, yün yığının bölgesel kopmasından kaynaklanır.

  Elyaf topağı; boncuk

  Küçük kümeler şeklinde yuvarlanmış birçok lif kümesi veya demetidir. Tekstil kumaşının yüzeyinde sürtünme ve yumaklanma şeklinde oluşturulur. Genel olarak ayrıştırılması zor olan yüksek oranda sentetik lif içerir. Elyaf topağı yünlü tekstil kumaşlarda da meydana gelebilir. Fakat daha az sert olması elyaf topağının çıkartılmasını kolaylaştırır.

  Emdirme, empregnasyon

  Su itici kimyasal yardımıyla suyu, içinde veya üzerinde yaymaktır. Kumaşı suya dayanıklı hale getirmeye yarar.

  Empirme tafta

  Belirgin, ince, verev ribsleri ve metalik bir parlaklığı olan, bezayağı dokumalı, biraz sert ipekli kumaştır. Tipik olarak desenli bir baskıya sahiptir. Bayan elbiselerinde kullanılır.

  Emprime

  Baskı ile desenlendirilmiş kumaşlar için kullanılan genel bir terimdir. Seyrek olarak baskılı hafif gramajlı ipekli kumaşlar için de kullanılır.

  En-vogue

  Moda ile uyum içinde ve popüler olan giysiler için kullanılan Fransızca terim.

  Enine çizgili kumaş (barre kumaş)

  Çeşitli kalınlıklarda, farklı renklerde ve fiziksel olarak efekt verilmiş atkı ipliğine paralel çizgilerden oluşan ve bu görüntünün tesadüfi olarak tekrarlandığı kumaş

   

  Epengle

   

  En belirgin özelliği kalınlıkları farklı çapraz yivleri olan yünlü kumaş . Ştraygarn ve kamgarn iplikten bezayağı yada rips dokuma ile çeşitli kalınlıklardaki ipliklerde dokunmuştur. Bayan giysilerinde ve daha ağır gramajlı hali bayan paltolarında ve mobilya kaplamalarında kullanılır. Terim Fransızca girintili ipekli kumaş anlamına gelen „epinglé“ kelimesinden gelmektedir.

  Epengle velur

  Kesilmemiş ilmekler şeklinde olan kalın hav yüzeyi bulunan yumuşak ve ince kumaştır. Bayan döpiyeslerinde ve mantolarında kullanılır

  Erkek gömleği; resmi gömlek

   

  Erkek takımlarının bir parçasıdır. Yıkanabilir kumaştan üretilir ve genel olarak beyazdır. Diğer türlerinden smokin gömleği;ata yakalı gömlek , Yelekli resmi ceket takım gömleği ve parti gömleği olarak ayrılır.

  Erkek külodu

  Erkekler ve erkek çocuklar için değişik paça uzunluklarında külot. Küçük ve dar (külot) veya değişik paça uzunluklarında şortlar olabilir. Erkek külotları yırtmaçlı veya yırtmaçsız olabilir. Külotların alt kenarı sıkı olmalıdır. Uzun paçalı külotlar -baksır (kısa) şortlar. Kısa paçalı külotlar- erkek külotu Dörtte üç külotlar.

  Erkek külotu;baksır

  Çeşitli uzunluklarda önünde yırtmacı olan erkeklerin ve erkek çocukların pantalon içine giydikleri külot. Pamuklu kumaş veya hafif gramajlı örgü kumaşlardan üretilir

  Erkek pantolonu

  Erkeklerin takım elbiselerinin bir parçası olan, ceket ve yeleğin kumaşından yapılan ve belden aşağı giyilen takım elbiseyi tamamlayan giysi.

  Eski görünümlü kumaşlar; solgun görünümlü kumaşlar; ikinci-el görünüm; taşlanmış kumaşlar

  Küçük taşların kullanımıyla yıkanan, tipik olarak kottan üretilen giyim. Yıpranmış ve solmuş alanlar kumaşa eski görünüm verir. 1980’lerin sonunda gençlerin yoğun kullanımıyla popüler ve moda oldu.

  Eskimo kumaşı

  Çift katlı dokuma tekniği ile dokunmuş düzgün yüzeyli, parlak, oldukça dayanıklı ve takviyeli, içi şardonlu yünlü kumaştır Üst kumaşı yüksek kaliteli hammaddeden yapılmıştır. Temel amacı düşük maliyetli erkek kış giysisi olarak kullanılması olmasına rağmen bu tür kumaşların üretimi giderek azalmaktadır.

  Eskitme; Antika Benzeri Görünüm

  Kimyasal işlem sonucu kumaşın yıllanmış, ağarmış ve eskitilmiş görünümü. Bazı tekstilden üretilen malzemelerin (halı, ev tekstili vs.) antika benzeri bir görünüm kazandırılması.

  Esnek (elastik) spor pantolonu

  Paça uçları bir pantolon bandı ile sonlanan, yaygın şekilde örme veya elastik kumaştan üretilen pantolon. Spor giysisinin bir parçası olarak kullanılır.

  Esnek kumaş; elastik dokunmuş kumaş; esnek dokunmuş kumaş

  Özel elastik iplikler ve gergin olmayan ipliklerin bileşimiyle üretilen esneyebilen kumaş çeşididir. Çeşitli yüzey görünümleri vardır ve çok çeşitli ham materyaller kullanır. Bezayağı veya dimi dokumadır. Elastikliği uzunlamasına, çapraz veya her ikisi de olabilir. Pantolon ve spor giysilerde kullanılır. İsmi kumaşın çok kaliteli olduğunu gösterir.

  Esnekliği azaltılmış örme kumaş (1)

  İlmek sayısının ( bir yüzünün sıraları, desteklenmiş ilmikler, ilave iplikler) azaltılması ile iplikler yedirilerek esnemesi azaltılmış atkılı örme kumaş.

  Esnekliği azaltılmış örme kumaş (2)

  Uzun ilmek bağlantıları tarafından enine esnekliği, zincir dikiş dokuma tarafından boyuna esnekliği azaltılmış çözgülü örme kumaş.

  Esneme payı

  Elastomer lifler kullanmadan kumaşın kendi esnekliği ile genişlemesi. Giysi üretiminde kullanılan bir değerdir.

  Etamin (1)

  İnce, yarı şeffaf, hafif gramajlı, pamuklu kumaş . Bezayağı dokuma tekniği ile ince iplikten dokunmuştur ve mevsimlik kadın giysilerinde ve bluzlarında kullanılır.

  Etamin (2)

  Moda terminolojisinde ince, seyrek, hafif gramajlı, bezayağı dokunmuş , mevsimlik kadın giysilerinde ve bluzlarında kullanılan yünlü kumaştır . Kumaşın adı Fransızca kevgir anlamına gelen "etamine" sözcüğünden gelmiştir.

  Etek

  Bedenin belden aşağıdaki kısmını örten kadın dış giysisi ve kadınların gardrobunun pratik ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Bluz veya bir süveter ile giyilir, ayrıca bir takımın parçasını oluşturur. Eteğin boyu ve genişliğindeki değişiklikler tüm kadın giysilerinde olduğu gibi modadan etkilenir. Eteğin biçim farklılıklarına kesimi tarafından karar verilir. Etekler: Düğmeli anvelop etek , pantolon etek , anvelop etek , pilili etek , düz etek , Evaze etek , pilili etek , jile , sarılan anvelop etek ve çan etek olarak sınıflandırılır.

  Etek Korse

  Çorapların düşmesini engellemeye yarayan kadın giysi aksesuarı. Bel çevresini saran kısmında, çorapların kopçalara tutturulduğu bir çıkıntı vardır. Sağlam ve esneyebilir tekstil kumaşlarından üretilir; dar veya geniş olabilir. (Geniş olan türü, kalçanın biçimlendirilmesini sağlar.)

  Etek korse

  Leğen kemiğinden uyluğa kadar uzanan elastik bayan korsesidir. Alt ucu pantolon askısıyla çoraplara tutturulur. Alt parçasının şekli şortlara benzeyebilir

  Etiket

  Belirlenen ebatlarda hazırlanan ve yüzeyine baskı yada nakış ile ürün özellikleri yazılan dokuma veya örme tekstil kumaşıdır. Yapışkan kağıt veya karton çeşitleri de vardır.

  Etol

  Boyunda kullanılan, dokuma veya örme kumaştan, uzun formda, dar şerit şeklinde kadın giysi aksesuarı; uçları omuzların üzerine doğru atılır.

  Ev giysisi

  Evde giyilen günlük giysiler. Ev içindeki çeşitli işleri yaparken ve dinlenirken kullanılan, rahat ve hafif giysidir; modaya uygun olabilirler. Yaygın olarak ev içinde kullanılanları sabahlık , ev elbisesi, pantolon ve etektir.

  Eşarp

  Kare veya üçgen biçiminde, bir tekstil malzemesinden (genellikle dokuma kumaştan) üretilen, boyun ve başı örtmek için kullanılan giysi aksesuarı. Çeşitli renk, desen ve ebatlardadır. Bazen, kadınlar tarafından boyun çevresini süslemek amacıyla moda aksesuarı olarak da kullanır

  Eşofman

  Fiziksel egzersiz ve koşu için tasarlanmış işlevsel pantolonlar. Antrenman pantolonlarından daha dar olmalarına rağmen giyimi rahattır.

  Eşofman takım; antrenman giysisi/takımı

  Bir eşofman takımı ceketi (eşofman üstü) ve eşofman takımı pantolonundan (eşofman altı) oluşan örme kumaştan spor takım.

  Eşofman takımı ceketi; eşofman üstü

  Baş üzerinden çekilerek giyilen veya fermuar kapamalı olan, bol, hafif gramajlı spor ceket. Tipik özelliği etek ve kol uçlarının toplanabilmesidir. Spor takımların bir parçasıdır.

  Eşofman takımı pantolonu;eşofman altı

  Beli yırtmaçsız ve elastik bir bel bandı ile büzgü oluşturularak toplanan, örme kumaştan üretilmiş uzun spor pantolon. Paça uçları boldur ve elastik bant veya fermuar ile toplanır. Eşofman takımın bir parçasıdır

   

   

   

  Yazan %PM, %19 %870 %2016 %22:%Eyl in Tekstil Terimleri Okunma 3621 defa

Tekstil Terimleri E

?<