Çözgü Yönünde Kesik Dimi Örgüsü
 • Çözgü Yönünde Kesik Dimi Örgüsü

   

  Dimi yollarının yön değiştirmeden kırılma yaparak görüntü oluşturulduğu dimi örgü çeşididir. Kesik Dimi Örgüleri; Atkı yönünde kesik dimi örgüsü ve Çözgü yönünde kesik dimi örgüsü olmak üzere iki çeşittir.

  Çözgü yönünde kesik dimi örgüsü; Herhangi bir dimi örgü raporunun çözgü yönünde yan yana tekrar eden çözgü iplik gruplarının yan yana sıralanması ile oluşur. Birinci alana dimi örgü raporu tekniğine uygun olarak işlenir. İkinci alana ise DOLULARIN karşısı BOŞ, BOŞLARIN karşısı DOLU olarak işaretlenir ve oluşan bu rapora göre dimi örgüsü işlenir. Takip eden gruplar da rapor tekrarına gelene kadar devam edilir ve örgü tamamlanır.

   

   

  dimikesik011

   

   

  Örgüsünden çözgü yönünde kesik dimi örgüsünün desen kağıdına yapılışını, yani çizilişi;Çözgü yönünde kesik dimi örgüsüne esas teşkil eden DİMİ örgüsünün raporu içerisinde bulunması gereken çözgü ve atkı tel sayısı;4 çözgü ve 4 atkı telinden oluşmaktadır.Önce bu dimi örgüsünün rapor sınırlarını belirleyelim;

   

   

  dimikesik04

   

   

  Örgnün rapor içerisinde bulunması gereken ATKI TEL SAYISI ;Örgü çizgisinin üzerindeki ve  altındaki rakamları toplarız.2+2=4.Çizeceğimiz ÇÖZGÜ YÖNÜNDE KESİK DİMİ ÖRGÜSÜNÜN  Atkı raporu  2+2=4 atkı ipliğinden meydana gelmektedir.Çizeceğimiz ÇÖZGÜ YÖNÜNDE KESİK DİMİ ÖRGÜSÜNÜN  Çözgü raporu ise ;Takip eden gruplar da ( her grup 4 çözgü 4 atkı ) rapor tekrarına gelene kadar devam edilir ve örgü tamamlanır.

   

   Önce; dimi örgüsünü yaparız. 

   

   

  dimikesik05

   

   

   4.Çözgü ipliğindeki; 1 DOLUYU 1 BOŞ 2 BOŞU 2 DOLU1 DOLUYU 1 BOŞ olarak, aşağıdan yukarıya doğru 5.çözgü ipliğine işleriz, yani yazarız.Bu başlangıç hareketini yine sağ yollu dimi çizim kuralına göre 8.çözgü teli dâhil olmak üzere devam ederiz.

   

   

   dimikesik06

   

   

  8.Çözgü ipliğindeki; 2 DOLUYU 2 BOŞ 2 BOŞU 2 DOLU olarak, aşağıdan yukarıya doğru 9.çözgü ipliğine işleriz, yani yazarız.Bu başlangıç hareketini yine sağ yollu dimi çizim kuralına göre 12.çözgü teli dâhil olmak üzere devam ederiz.

   

   

  dimikesik07

   

   

  12.Çözgü ipliğindeki; 1 BOŞU 1 DOLU 2 DOLUYU 2 BOŞ 1 BOŞU 1 DOLU olarak, aşağıdan yukarıya doğru 13.çözgü ipliğine işleriz, yani yazarız.Bu başlangıç hareketini yine sağ yollu dimi çizim kuralına göre 16.çözgü teli dâhil olmak üzere devam ederiz.

   

   

  dimikesik08

   

   

  Böylelikle çizimimizi tamamlamış oluruz.Aynı yöntemi uyguladığımızda ise; Çözgü yönünde kesik dimi örgüsünün 2.raporunu yapmış oluruz. Yani rapor başlangıcına gelmiş oluruz. Bu da bizim çizimimizi doğru yaptığımızın ispatıdır.

   

   

   

  dimikesik010

   

   

  Çizmiş olduğumuz ÇÖZGÜ YÖNÜNDE KESİK DİMİ örgüsü görülmektedir.

   

   

  058ksk

   

   

  059ksk

   

   

  Aşağıda yaptığımız bu örgünün yani desenin TAHARI ve ARMÜRÜ görülmektedir.

   

   

   dimikesik09

   

   

  Şimdi de;

   

   

  dimikesik014 

   

  dimikesik016 

   

  dimikesik017
   
   
   
   dimikesik018
   
   
   
   
  dimikesik020
   
   
   
   

  dimikesik021

   

  dimikesik023

   

   

  dimikesik024 

   

  Tahar ve Armür planının yapılması 

   

   

  dimikesik025 

   

   

  Çözgü yönünde kesik dimi örgüsü
  Yazan %PM, %29 %455 %2016 %12:%Eki in Desen Okunma 3689 defa
Dimi Örgüsünden Türetilen Örgüler

Çözgü Yönünde Kesik Dimi Örgüsü

?<