Örme Teknolojisi Soruları 16
 • Örme Teknolojisi Soruları 16

   

   

   

  S.421. Plaka Kaydırmalı Örgüler nedir, açıklayınız?

  C.421. Zikzak örgü olarak da isimlendirilir. İlmeklerin yer değiştirmeden aynı sütunda hareket etmemesi ve kademeli olarak ilmek sütunu değiştirmesi ile oluşturduğu zikzak görüntülü örgülerdir.

  Bu görüntüyü elde edebilmek için makinenin arka plakasının sağa ve sola hareket etmesi gerekmektedir. Düz örme makineleri makine inceliğinin 2 eksiği kadar sağa ve sola hareket edebilir. Örneğin 5 numaralı bir düz örme makinesi sağa ve sola üçer plaka kaydırabilir.

  Bu işleme jakar kırma işlemi de denir. Bu işlem çift plaka örgülerde de uygulanabilir. Dolu iğne örgülerde jakar ancak birer birer kırılabilir. Bir iğneden fazla jakar kırma işleminde ilmeklerde kopukluk veya iğnelerde kırılma meydana gelebilir. Kumaşı elimize aldığımızda ilmeklerin hareketi gözlenir. İlmek sütunu sağa doğru hareket ediyorsa iğne plakası sola jakar kırmıştır. İlmek sütunu sola doğru hareket ediyorsa iğne plakası sağa jakar kırmıştır. Zikzak Örgünün sıra sayısı takip edilen ilmeğin, sütununu değiştirene kadar oluşturduğu ilmek satırı sayılarak bulunur.

   

  S.422. jakar kırma işlemi ne demektir?

  C.422. Düz örme makineleri makine inceliğinin 2 eksiği kadar sağa ve sola hareket edebilir. Örneğin 5 numaralı bir düz örme makinesi sağa ve sola üçer plaka kaydırabilir. Bu işleme jakar kırma işlemi denir.

   

  S.423. Zikzak Örgünün sıra sayısı nasıl bulunur?

  C.423. Zikzak Örgünün sıra sayısı takip edilen ilmeğin, sütununu değiştirene kadar oluşturduğu ilmek satırı sayılarak bulunur.

   

  S.424. Örme kumaşta ilmeklerin hareketi gözlendiğinde İlmek sütunu sağa doğru hareket etmiş ise jakar kırma hangi yöne yapılmıştır?

  C.424.İğne plakası sola jakar kırmıştır.

   

  S.425. Örme kumaşta ilmeklerin hareketi gözlendiğinde İlmek sütunu sola doğru hareket etmiş ise jakar kırma hangi yöne yapılmıştır?

  C.425. İğne plakası sağa jakar kırmıştır.

   

  S.426.Selanik örgü nedir, açıklayınız?

  C.426. Selanik örgüler, dolu selanik ve 1x1 selanik olarak kullanılır. Selanik örgüler de nopenli örgülerdendir. Selanik örgüler nopenin basıldığı plakaya göre iki şekle ayrılır. Bunlardan iki örgü plakasına basılanına tam selanik; sadece tek plakaya basılanına yarım selanik denir. Nopen, nopen basılan yerin tersinde (arka yüzünde) ilmeği, olduğundan daha büyük göstermektedir. Nopen basılan yerde ise ilmek boyuna uzar. Selanik örgüyle daha yumuşak ve kalın ya da dolgun kumaş görüntüsü elde etmek amaçlanmaktadır. Dolu iğne örgünün daha sıkı olmasından yararlanıp selanik örgü görüntüsünü de kullanarak çocuklara uygun kıyafetler yapılır. Özellikle çocuk kaşkol, kar maskesi veya berelerinde kullanılır.

   

  S.427. Dolu Yarım Selanik Örgü nedir, açıklayınız?

  C.427. Adından da anlaşılacağı gibi dolu iğne düzenindedir. Birinci örgü sırasında ön plakada tüm iğneler örerken arka plakadaki tüm iğnelere nopen basılır. İkinci örgü sırasında tüm iğneler dolu iğne örer. Kumaşın ön ve arka yüzeyinde görüntü farklıdır. Arka plakaya nopen basıldığına göre kumaşın ön yüzünde ilmek görüntüsü daha dolgundur. Kumaşın arka yüzünde ise ilmekte uzama görülür.

   

  S.428. 1x1 Yarım Selanik Örgü nedir açıklayınız?

  C.428. Kumaşın ön yüzeyinde ilmekler boncuk boncuk görülürken arka yüzeyinde uzamalar görülür. 1x1 tam selanik örgüye göre daha sıkı bir yapıya sahiptir.

   

  S.429. 1x1 Tam Selanik Örgü nedir, açıklayınız?

  C.429. 1x1 tam selanik örgü, adından da anlaşılacağı gibi iki plakaya da sırayla nopen basarak elde edilir. Kumaşın ön ve arka yüzeyinde görüntü aynıdır. Erkek bayan özellikle spor ürünlerinde kullanılır. Oldukça esnektir.

   

  S.430. Fitilli Örgü nedir, açıklayınız?

  C.430. Fitilli örgüler ön ve arka plakada örülerek elde edilir. Ancak bu örme işlemi sırasında ön plakada ören iğnelerin karşısına gelen arka plakada örgü olmaz, aynı şekilde arka plakada örgü yapan iğnelerin karşılığına gelen ön plakadaki iğneler örgü yapmaz. Dolu iğneli fitilli örgülerde iğneler karşılıklı ayarlanamaz.

   

  S.431.Fitilli örgülerde İğnelerin sıfır jakar pozisyonunu teknik olarak çiziniz?

  C.431.

   

   

  3os30

   

   

   

  S.432. Fitilli örgülerde iğnelerin karşılıklı pozisyonunu teknik olarak çiziniz?

  C.432.

   

   

  3os31

   

   

    

  S.433.Aşağıda görülen örgü nedir?

   

   

  3os32

   

    

  C.433.Atlamalı örgü   

   

   

  3os33

   

   

   

  S.434. Aşağıda görülen örgü nedir?

   

   

  3os34

   

   

    

  C.434.Askılı örme

   

   

  3os35

   

   

     

  S.435. Aşağıda görülen örgü nedir?

   

   

  3os36

   

   

     

  C.435.Jakar kırmalı örme  

   

   

  3os37

   

   

   

  S.436. Aşağıda görülen örgü nedir?

   

   

  3os38

   

   

    

  C.436.Yürütmeli örgü

   

   

  3os39

   

   

    

  S.437. Aşağıda görülen örgü nedir?

   

   

  3os40

   

    

  C.437.Ajur ( delik ) örgü

   

   

  3os41

   

   

    

  S.438. Aşağıda görülen örgü nedir? 

   

   

  3os42

   

   

   

  C.438.Saç örgü

   

   

  3os43

   

   

    

  Yazan %PM, %06 %788 %2017 %20:%May

Örme Teknolojisi Soruları 16

?<