Rips örgü Türevleri
 • Rips örgü Türevleri

  Bu örgüler atkı ve çözgü ripslerinin rips özelliğini bozmadan belli bir sistemle elde edilen yeni örgülerdir. İkiye ayrılmaktadır.

   

  1-Bağlama Noktalarının Kaydırılması ile Elde Edilen Örgüler ( Meyilli Ripsler )

   

  Bu örgüler atkı ve çözgü ripslerinin ikinci bir örgünün hareketine uyarak kaydırılması ile elde edilirler. Böylece kumaşın yüzünde rips örgüsünün bir kayması görülmektedir. Yardımcı örgü olarak genelde bezayağı, atkı dimileri ve satenlerden yararlanılmaktadır

   

  A-Bağlantı noktaları değiştirilmiş çözgü ripsleri

   

  Bağlantı noktaları değiştirilmiş çözgü ripslerinde oluşan oluklar kumaşın bir kenarından diğerine doğru düzensiz bir akış içindedir. 4’lü, 6’lı, 8’li gruplara ayrılan çözgü iplikleri, verilen bağlama noktalarının üzerine inşa edilerek çözgü yönünde kaydırılırlar. Yani verilen rapordaki bağlama noktaları, her grup değişiminden sonra yeni bir grubun başlangıç noktasını oluşturur ve çözgü ipliği grupları o nokta üzerinden kayarak oluşur.

   

  Örnek

   

  turerips01

   

   

   

  turerips02

   

   

   

  turerips03

   

   

   

  B-Bağlantı noktaları değiştirilmiş atkı ripsleri

   

  Bağlantı noktaları değiştirilmiş atkı ripsleri verilen bezayağı veya saten bağlama noktaları üzerine inşa edilir. Bir iplik grubundan diğerine geçişte ilk atkı grubunun en son atkı ipliği ile, ikinci atkı grubunun ilk atkı ipliği yan yana gelerek kalın bir rips sütunu oluşturur.

   

  Örnek

   

   

  turerips04

   

   

  turerips05

   

   

  turerips09

   

   

  2-Desenli ripsler

   

  Aynı rapor içinde atkı ve çözgü ripslerinin karışımı ile oluşturulur. Rapor içinde çözgü ve atkı ripsleri istenilen genişlikte kullanılabilir. Çözgü iplik gruplarının yan yana birleştirilmesiyle bütün bir desen oluşturulduğu gibi daha değişik metotlarla farklı örnekler oluşturulabilir. Bu işlem yapılırken önce bir motif çizilir. Hem çözgü hem de atkı ripsleri için rapor genişliği belirlenir. Büyütülmek istenen rapor desen kâğıdında tespit edilir. Motife göre karelerin içi doldurulur.

   

  Örnek

   

   

  turerips012

   

   

  turerips013

   

   

  turerips014

   

   

  3-Kuvvetlendirilmiş ripsler

   

  Tek taraflı rips dokular veya dokunun tersinden bağlamalı ripslerin kullanım amacı bir oluk veya sütun içindeki benzer bağlama noktalarının birbiri üzerine kaymalarını önlemek ve kumaşın daha gergin olmasını sağlamaktır.

   

  A-Kuvvetlendirilmiş çözgü ripsleri

   

  Dokunun arka yüzünde görünen uzun çözgü atlamaları bezayağı örgü ile atkılarla bağlanır. Ön yüzdeki uzun çözgüler birbirine yaklaşarak rips görüntüsünü muhafaza eder. Çözgülerin bağlantıları daha çok kapatması istenirse bağlantı noktaları ön yüzde görünen uzun çözgülerin bağlantılarıyla kesişmeyecek şekilde seçilmelidir.

   

  B-Kuvvetlendirilmiş atkı ripsleri

   

  Uzun ripsleri oluşturan atkı yüzmelerinin altında çözgü iplikleri, çözgü bağlantılarının altında da ters yönde uzun yüzme yapan atkı iplikleri bulunur. Kumaşın ön yüzdeki görüntüsünü etkilemeden kuvvetlendirme yapmak için, çözgü ipliklerinden oluşan sütun üzerinde yukarıda görünen çözgü ipliklerinden bazılarını aşağı indirerek altta yüzen atkı ipliği ile bağlantı gerçekleştirilir. Aşağı indirilerek bağlantı yapılan noktalar x ile belirtilmiştir.

   

  4-Kauçuk dokular

  Çözgü ve atkı ripslerinin kombine edilmesiyle oluşan esnek yapılı kumaşlardır. Desenin oluşturulması için öncelikle kullanılmak istenen boyutta çözgü ripsleri aynı düzleme yerleştirilir. Aynı boyutlardaki atkı ripsleri de yatay düzlemde yerleştirilir ve bu iki motif başlangıç noktaları üst üste gelecek şekilde birleştirilir. Oluşturulan birim motifin karşısına dolular boş, boşlar dolu olacak şekilde ilk motifin negatifi birim motif oluşturulur. Aynı işlem rapor tamamlanacak şekilde yukarıya doğru tekrarlanır.

   

   

  Yazan %PM, %15 %766 %2018 %20:%May in Desen Okunma 3588 defa

Rips örgü Türevleri

?<