Jakar Kırma Pozisyonları
 • Jakar Kırma Pozisyonları

   

  ( Shima Seiki )

   

  İğne çifti

    

  Makine iğne plakaları üzerindeki karşılıklı iki iğneye denir.

   

  Jakar Kıma 

   

   

  Makine üzerindeki jakar kırmanın anlamı iğne plakasının iki iğne arasındaki mesafe kadar sağa veya sola hareket etmesidir.Eğer bu yarım jakar kırma hareketi ise iğne plakası bu iki iğne arasındaki mesafenin yarısı kadar sağa sola hareket eder.

  Jakar pozisyonları makinenin iğne yataklarının birbirine karşı aldıkları pozisyonlara göre adlandırılır. Konveksiyonel makinelerin büyük bir kısmında jakar kırma dediğimiz makinenin iğne yataklarının sağa ve sola hareketi arka plakada gerçekleşir. Bazı makinelerde bu hareket hem arka plakada hem de ön plaka da sağlanabilmektedir.

   

  Shima Seiki düz örgü makinelerinde iki jakar çeşidi vardır:

   

  1-L 0.0 Jakar pozisyonu

   

   

  Bu jakar pozisyonu makinenin 0 pozisyonu dediğimiz pozisyonudur.Bu durumda karşılıklı iğneler birbirleri arasına geçebilecek şekilde konumlanırlar.Yani bir plakadaki iki iğne arasındaki mesafenin tam ortasındaki hizada karşı plakadaki iğne bulunur.Dolu iğne gibi her iki plakada da aynı anda örgüsü bulunan örgü tiplerinde kullanılır.

   

  2-L 0.5 Jakar pozisyonu

   

   

  Bu jakar pozisyonunda makinenin iğne plakası 0 pozisyonundan 0.5 ( yarım ) jakar sol tarafta bulunur.Bu pozisyonda karşılıklı iğne çiftleri tam karşı karşıya gelir.Birbiriyle çalışacak pozisyondadırlar.Bu jakar pozisyonunda transferler ve ek plaka örgüler gerçekleştirilir.

  Jakar pozisyonları bunlarla sınırlı değildir. Arka plakanın sağa sola hareketiyle oluşan jakar kırma hareketinin sınırı makinenin GAUGE ‘i ile alakalıdır.Arka plakadaki sağa sola yanal hareketler ( Jakar kırma ) en fazla makine numarası ( gauge ) kadardır.Yani 7 g bir makine en fazla sağa 7 sola da 7 jakar kırabilir.

   

   

   

  Yazan %AM, %26 %296 %2016 %09:%Nis in Örme Okunma 5921 defa

Jakar Kırma Pozisyonları

?<