Kumaşlarda Eğilme Dayanımı
 • Kumaşlarda Eğilme Dayanımı

   

  Eğilme dayanımı, dikdörtgen biçiminde belli ebatlarda kesilmiş tekstil numunesinin kendi ağırlığı altında eğilmeye karşı göstermiş olduğu dayanımdır. Eğilme dayanımı testi ile kumaşların eğilme uzunluğu ve eğilme dayanımları belirlenmektedir. Bu test, kesilince kendinden kıvrılan kumaşlara uygulanamaz.( TS 1409, BS 3356 )

   

  Numune Hazırlama

   

  Numuneler teste başlamadan önce standart atmosfer koşullarında 24 saat boyunca kondisyonlanmalıdır. Numunelerin 4’ü atkı, 4’ü çözgü olmak üzere 2 takım test numunesi hazırlanır. Numunelerin aynı atkı ve çözgü ipliklerini içermeyecek şekilde alınmasına dikkat edilir. Test numunesi olarak 150 mm x 25 mm ebatlarında dikdörtgen şeklinde numuneler işaretlenir ve kesilir. Uzun kenarı çözgüye paralel olan test numunesi çözgü numunesi, uzun kenarı atkıya paralel olan test numunesi atkı numunesi olarak kullanılır.

   

  Deneyin Yapılışı

   

  Fleksometre düz bir yüzeye yerleştirilir. Test numuneleri sırayla cihaz üzerindeki P düzlemine kenarı paralel olacak şekilde yerleştirilir. S sürgüsünün sıfır noktası ile P düzleminin başlangıç noktaları çakıştırılır. S sürgüsü yavaşça ileri doğru itilir. Numune kenarı L1 ve L2 çizgisine değdiğinde sürgü durdurulur. Sürgü üzerinde okunan uzunluk sarkma uzunluğu olarak kaydedilir. 4 adet numune bu şekilde test edilip sarkma uzunluğunun aritmetik ortalaması çözgüler ve atkılar için ayrı ayrı hesaplanır. Atkı ve çözgü yönlerindeki eğilme dayanımları, aşağıdaki formül kullanılarak mg.cm cinsinden hesaplanır.

   

  G = 0.10MC³

   

  Burada;

   

  G = eğilme dayanımı

   

  M = kumaş gramajı

   

  C = ortalama sarkma uzunluğu

   

  Kumaşlarda Eğilme Dayanımı
  Yazan %PM, %25 %760 %2016 %20:%May in Kalite Kontrol Okunma 5579 defa

Kumaşlarda Eğilme Dayanımı

?<