HVI İle Pamukta Yabancı Madde Tespiti
 • HVI İle Pamukta Yabancı Madde Tespiti

   

  Bu deneyin amacı pamuktaki yabancı madde miktarının HVI cihazı ile tespit edilmesidir.Pamuk lifleri arasındaki yabancı maddeler; yaprak ve çiğit parçaları, toprak, kum ve benzeri maddelerdir. Bu maddeler pamuk lifleri arasına karışınca pamuğun kalitesinin düşmesine sebep olduklarından yabancı madde oranının saptanması gerekli olmaktadır. 

  Kullanılan Malzemeler 

  Standart atmosfer şartları, HVI (High-Volume Instruments) test cihazı, test numunesi.

   

  Numune Hazırlama 

  Balyadan alınan yeterli ağırlıktaki bir numune bütün testlerde kullanılabilmektedir. Numuneler standart atmosfer şartlarında kondisyonlanır.

   

  Deneyin Yapılışı 

  Bilgisayar üzerinde yabancı madde testi seçilir. Elyaf numunesi ikiye bölünür. Camlı bölgede (10 inç2) açık alan kalmayacak şekilde birinci elyaf numunesi yerleştirilir. Haznenin sağ tarafında bulunan düğme vasıtasıyla otomatik baskı bloğu aşağı doğru hareket ettirilip alan kapatılır, karanlık olur ve numuneler sıkıştırılır. Blok kapatıldığında, flaş ile numune aydınlatılmakta, yüksek çözünürlüklü kamera 10 inç2 lik numune alanında tarama işlemi yapmaktadır. 0,001 inç2 kadar küçük yabancı madde parçacıkları tespit edilmektedir. Bu test; numunenin ikinci yarısının da gözlenmesiyle tamamlanır. Sonuç, iki gözlemin ortalama değeri olarak verilir. Ekranda görünen sonuç; yabancı maddelerin sayısını ve yüzdesini vermektedir. Değerlendirme aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

   

  Çepel % si Değeri ve Değerlendirmesi

   

  Çepel (%)                            Değerlendirme    

      

  0,0-0,4                                      Çepelsiz 

  0,5-0,8                                      Çok az çepelli 

  0,9-1,1                                      Az çepelli 

  1,2-1,5                                      Çepelli 

  1,6 ve üzeri                               Çok çepelli

   

   

   

  HVI İle Pamukta Yabancı Madde Tespiti
  Yazan %PM, %22 %819 %2016 %21:%May in Kalite Kontrol

Pamukta Yabancı Madde Tespiti

?<