Yuvarlak Örme-RR İnterlok Punto Di Roma Örgüler
 • Yuvarlak Örme-RR İnterlok Punto Di Roma Örgüler

   

  Punto Di Roma yakın zamanda bulunan bir örgü çeşididir. Diğer ismi Çelikli Interlok olan bu örgü çeşidi, interlok örgü ile aynı şekilde üretilmektedir. Üretimi sadece 96 Bobinli interlok sisteminde mümkündür. Kumaşın ön yüzüne viskon ipliği arka yüzüne ise genelde Naylon-Elastan ya da Polyester-Elastan Gipe İpliği kullanılmaktadır. On yüzü ve arka yüzü farklı özelliklerde iplik kullanılmasından dolayı genelde çift boya yapılmaktadır.

   

   

  0398corap

   

   

  Gipe ipliğinde Elastan olmasından dolayı genelde interlok kumaşa kıyasla daha esnektir. Farklı iplik kombinasyonları kullanılması mümkün olan bu örgü çeşidinde genelde aşağıdaki karışımlar tercih edilmektedir.

  Viskon-Naylon Gipe:
  70% Viskon 25% Nylon 5% Elastan
  Viskon-Polyester Gipe:
  70% Viskon 25% Polyester 5% Elastan
  Viskon-Viskon Gipe:
  95% Viskon 5% Elastan

  Punto di roma örgüler ilmek ve atlamanın kullanılmasıyla elde edilen örgülerdir. Diğer ismi çelikli interlok olan bu örgülerin üretimi diğer interlok örgülerle aynıdır. Kumaşın arka yüzeyinde daha çok elastan gipe ipliği kullanılır. Makinede silindir ve kapak iğneleri eşit sayıda kullanılırlar. Esnekliği düşük olan bu kumaşların gramajı diğer kumaşlara göre daha ağırdır. Punto di roma örgüsünden üretilmiş kumaşlar daha çok eşofmanlık kumaş yapımında kullanılır.

   

   

  0399corap

   

   

  Punto di roma örgüleri ilmek ve atlama kullanılarak oluşturulduklarından kilitlere bu çelikler takılmalıdır. Örgü raporu 2 iğne ve 6 sistemde oluşturulur.

   

   

  0437corap

   

   

  Kilitler makineye takılıp iplikler kılavuzlardan geçirildikten sonra kontrollerin yapılması için bir miktar kumaş örülür. Makine döndürülürken kumaş oluşumu izlenerek kumaş üzerinde örgü raporu ya da iplik hatasının olup olmadığına bakılır.

   

   

  0438corap

   

   

  Üretilen numune kumaştan bir miktar kesilerek kumaş üzerinde herhangi bir farklılığın olup olmadığına bakılır. Daha sonra kumaş gramajı ölçülerek erekli ayarlar düzeltilir.

  Numune kumaşta kontrollerin yapılıp ayarların düzeltilmesinden sonra makine kademeli olarak hızı artırılarak istenilen kiloda kumaş üretimine geçilir. Kumaş oluşumu aralıklarla kontrol edilerek olası hataların önlenmesi sağlanmalıdır.

   

   

   

  Yazan %PM, %02 %851 %2016 %22:%Nis in Örme Okunma 6391 defa

Yuvarlak Örme-RR İnterlok Punto Di Roma Örgüler

?<