Yuvarlak El örme Makinesi
 • Yuvarlak El Örme Makinesi

   

   

  035el

   

   

  YUVARLAK ( ÇORAP ) EL ÖRME MAKİNELERİNİN ELEMANLARI : 

   

  Yuvarlak ( çorap ) el örme makineleri 2 kısımdan oluşur. 

   

  1-Çardak kısmı : 

   

  Yuvarlak El örme makinelerinde bulunan gerginlik kontrol yayı, düğüm yoklayıcısı ve gergi telinin görevi düz el örme makineleriyle aynı amaç için görev yapmaktadır. 

   

  İplik Kılavuzu : 

   

  Bobinden mekiğe kadar ipliğe yön veren siteme verilen isimdir. İpliği belirli bir gerginlikte makineye besleyerek düzgün bir örgünün oluşmasını sağlar. Arka yatağa monte edilmiştir. Mumlanıp bobin yapılmış ipliği yerleştirmek için çanak, ipliği içinden geçirmek için halka, ipliğin sıklığını ayarlayan tansiyon bulunur.

   

   

   

   

  036el

   

   

   

   

   

  2-Gövde kısmı : 

   

  a-Makine Gövdesi: 

   

  Yuvarlak örme makinesinin elamanlarını üzerinde barındıran dökümden oluşmuş ana parçadır.

   

   

   

  037el 

   

   

   

   

  Makine gövdesi 

   

  b-Kovan Yatak Dişlisi : 

   

  Makine gövdesi üzerinde bulunur. Makine kolu her çevrildiğinde bu kola bağlı olandişli hareketi kovan yatak dişlisine iletir. Kovan yatak dişlisi bu hareket ile dönerekmakineyi hareket ettirir. Bu hareket ters ve düz olarak iki yöne de olabilir (topuk ve burunoluşumunda).

   

   

   

  038el

   

   

   

   

   

  039el

   

   

   

  c-İğne Yatakları (Silindir - Kovan) : 

   

   

  Makinede iğnelerin yatağı olarak adlandırılır. Çelik alaşımlarından oluşmuştur. Ezildiğinde ve yumulduğunda düzeltilebilecek kadar esnek yapıdadır. Silindirin çapına göre makinenin numarası ve makinede bulunan iğne sayısı değişir. Üzerinde iğnelerin kaymaması için iğne yayı bulunur.

   

   

   

   

  040el 

   

    

  d-İğneler : 

   

   

  Yuvarlak (Çorap) el örme makinelerinde kullanılan çeşitli iğneler vardır. Bunlardan kancalı uçlu (dilli) iğneler, iğne yatakları içinde çalışan ve örmeyi gerçekleştiren elemanlardır.

   

   

  e-Çelikler (Kilit Tertibatı) : 

   

   

  İğnelerin ilmek, askı, atlama gibi hareketleri yapmasını sağlayan, makinenin enönemli parçalarındandır. Üzerinde 5 kam çeliği bulunur. Bunlardan 2’si sabit diğer 3’ü hareketli haldedir. 1 ve 3 numaralı çelikler yukarı ve aşağıya doğru bir kılavuz sayesinde hareket ettirilir. 1 ve 3 numaralı çelikler yukarı pozisyonda bulunursa topuk ve burun oluşumu yapılır. 1 ve 3 numaralı çeliklerin aşağı pozisyonda bulunması halinde ise örgü yapılır. 2 numaralı çelik iğnelerin kılavuzu sayılır. Eğer aşağı pozisyondaysa örüm yapılmaz ve makine kitlenir. Yukarı pozisyonda iğnelerin hareket edeceği yol açılır ve örüm yapılabilir.

   

   

   

   

  042el 

   

   

   041el

   

   

   

  f-Mekikler : 

   

   

  Kovan yatak dişlisine takılı halde bulunur. Yuvarlak (çorap) el örme makinesinde mekik sabittir. Görevi, silindirde bulunan iğnelerin dillerine daha sorunsuz bir şekilde iplikleri aktarmaktır.

   

   

   

   

   

  043el 

   

   

   

   

  g-Makine Kolu ve Dişlisi :

   

   

  Makinenin hareket etmesini sağlar. Her dönüşünde makine kol dişlisi ve ardından da kovan yatak dişlisini hareket ettirerek makinenin çalışmasını sağlar. Makine kol dişlisi herturda sıra sayacını hareket ettirir.

   

   

   

   

   

  044el

   

  h-Sıra Sayacı: 

   

   

  Makinenin her turu tamamlamasında makine kol dişlisi sayesinde dönerek makineninkaç tur döndüğünü gösterir. İki kısımdır. Birinci kısmı yani alt kısım dişli şeklindedir vemakine kol dişlisi ile iç içe geçer. İkinci kısım yani üst silindir şeklindedir ve üzerinderakamlar bulunur. Tur sayısı kadar alt kısım sayesinde üst kısım döner ve gösterge sayesindekaç tur döndüğü hesaplanır.

   

   

   

   

  045el 

   

   

   

   

   

   

  046el

   

   

  YUVARLAK ( ÇORAP) EL ÖRME MAKİNESİNİN YARDIMCI ELEMANLARI : 

   

   

  1-Topuk aparatı: 

   

   

  Yuvarlak (çorap) el örme makinelerinde topuk ve burun oluşumu için kullanılmaktadır. Topuk aparatının geniş ağzı, kovanda bulunan iğnelerin yarısını yukarıya kaldırmak için kullanılır.

   

   

   

   

   

   

  047el

   

   

   

   

  2-Lastik aparatı : 

   

   

  Kilit tertibatının üzerinde bulunan kelebek vida ile makine gövdesine takılır. Dökümde yapılmıştır. Üzerinde iplik kılavuzu, mekik ve iğne seçici aparatı bulunur. İplik kılavuzundan geçirilen lastik, ipliği mekikten geçirilerek iğne dillerine aktarılır. İğne seçici

  aparatı ise 1 iğne ileri iterek, iğnenin lastik ipliğini almamasını sağlar. İğne sadece iplik kılavuzundan gelen pamuk ipliğini alarak örüm yapar. İğne seçici diğer iğneye ise müdahale etmez ve o iğne hem lastik ipliğini hem de pamuk ipliğini alarak örüm yapar bu işlem bir de bir olarak tekrarlanır ve bir de bir lastik oluşur.

   

   

   

   

  048el

   

   

  YUVARLAK ( ÇORAP) EL ÖRME MAKİNESİNDE KULLANILAN ARAÇ GEREÇLER : 

   

   

  1-Parafin :

   

  2-Makine yağı

   

  3-Temizleme fırçası

   

  4-Aktarma iğneleri

   

  5-Dilli kancalar ( Kroşe iğnesi )

   

  6-Dilsiz kanca ( kaçık iğnesi )

   

  7-Ağırlıklar.

   

   

  Yazan %PM, %28 %493 %2016 %12:%Şub in Örme Okunma 7610 defa

Yuvarlak El Örme Makinesi

?<